Sorry, this entry is only available in angličtina (USA). For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Téměř na 700 účastníků se sešlo při třetím ročníku zážitkového běhu Českou Lípou City Cross Run & Walk. Na start se postavilo přesně 668 běžců a chodců všech věkových kategorií nejen z České Lípy a blízkého okolí, ale i ze vzdálenějších míst a zahraničí.

Běžecká sobota splnila to, co si organizátor závodů – město Česká Lípa, předsevzal. To znamená, že běžel či šel opravdu každý, kdo měl chuť, od nemluvňat až po seniory, a že závody oživují turistický ruch ve městě, neboť na startu stáli běžci jak z okolí (Nový Bor, Cvikov, Skalice, Kamenický Šenov, Varnsdorf, Bělá p/Bezdězem atd.), tak i ze vzdálenějších míst (Most, Praha, Příbram, Semily, Ústí n. L, Liberec). Přijeli i závodníci z německé Mittweidy či Polska.

„Že Českolipané rádi běhají, a že tento náš běžecký svátek vzali za svůj, o tom se přesvědčuji již třetím rokem, ale těší mě stále zvyšující se zájem těch, kteří v našem městě nežijí a dostáváme se tak do povědomí daleko za hranice České Lípy. Někteří z nich k nám přijedou i o den dřív a samotné trasy závodu jsou zvoleny tak, aby si i při běhu všimli toho, že Česká Lípa stojí za to se do ní vrátit třeba jen v roli turistů,“ říká starostka Romana Žatecká.

 

V České Lípě byla v sobotu největší účast v závodě na 7 km, na který se vydalo 197 běžců, jen o jednoho účastníka méně měl rodinný a dětský běh na 1 km.

Hlavního závodu na 16 km se zúčastnilo 130 běžců, novou 3 km trať si vyzkoušelo 38 závodníků, celkem 10 dvoučlenných týmů se postavilo na start štafety 2×8 km a 6 školních družstev si zaběhlo štafetu 7×1 km. Jedná účastnice byla handbikerka a trasu 8 km si prošlo 44 chodců.

 

Účastnici si chválili nejen originální trasu s městskými prvky, jakými byly například schody nebo průběh historickým autobusem či přítomnost bubeníků u vodního hradu, ale také příjemnou atmosféru či účastnické medaile a trička.

 

Podle Romany Žatecké je město a jeho okolí stvořené pro běhání. „Toho, kdo v České Lípě již běžel, o tom nemusím přesvědčovat, neboť na trasy závodu máme velice pozitivní ohlasy. Mohu prozradit, že pro všechny běžce, a především pro ty tzv. přespolní, chystáme mobilní aplikaci s běžeckými trasami. U nás se proběhne každý a nikdo se neztratí,“ poznamenává starostka.

 

A jak dopadl hlavní závod na 16 km? Prvenství si mezi muži vybojoval Jiří Čivrný a v ženách Jarmila Sobecká, kteří si společně s dalšími odnesli celkové prize money ve výši 96 000 Kč, ty věnoval generální partner závodu – společnost Docter Optics.

 

„Tentokrát jsme šli do rizika, protože jsme termínově kolidovali s půlmaratonem v Ústí nad Labem, nicméně to znát nebylo. Účast výborná a oceňuji úplně všechny na jakékoli trati, že se nejen postavili na start, ale hlavně doběhli i do cíle,“ uvedl místostarosta Juraj Raninec.

 

Celou akci, na kterou se přijel podívat na pozvání organizátorů i nejlepší český koulař současnosti a český rekordman Tomáš Staněk, skvěle odmoderoval olympijský vítěz Aleš Valenta, odpoledne pak vyvrcholilo koncertem kapely Eddie Stoilow.

 

„Závody dopadly skvěle a musím říci, že tento třetí ročník byl nejlepší, jaký se nám po organizační stránce vydařil. Vylepšujeme ho každým rokem, je dobře, že se dokážeme poučit vždy z toho, co před tím nějakým způsobem neklaplo. Za to bych chtěla poděkovat opravdu všem, kteří se na přípravě a pořádání City Cross Runu & Walk podíleli, stejně tak jako všem našim partnerům,“ dodala Romana Žatecká.

 

Reportáž ze závodu City Cross Runu & Walk odvysílá Česká televize Sport 20. 9. 2018 v 10.50 h. v pořadu Sport v regionech.