Minule jsme se podívali do Stromovky, kde pomyslný kolík předaly štafety a dostáváme se tak již do druhé poloviny trasy City Cross Runu, ve které hraje prim Botanická zahrada hl. m. Prahy.

PŘES OSTROV NA ZÁMEK A DO BOTANICKÉ ZAHRADY… A MOŽNÁ S TROCHOU VÍNA 😉


Císařský ostrov během povodní v roce 2013

Než ale proběhneme Troju, musíme se nejprve dostat na druhý břeh Vltavy a to konkrétně přes Císařský ostrov. Ten je se svou rozlohou největším pražským ostrovem. Roku 1967 byla na ostrově spuštěna na tehdejší dobu moderní Ústřední čistírna odpadních vod. V současné době je často diskutována její modernizace a dostavba, protože už nevyhovuje normám Evropské unie na obsah dusíku ve vypouštěné vodě.

Stejně jako mnoho dalších částí Prahy, i Císařský ostrov byl zdevastován během katastrofické povodně v roce 2002. Zničena byla zahrádkářská kolonie i jezdecké závodiště, které bylo později obnoveno. Během povodní v roce 2013 byl ostrov dokonce rozdělen napůl novým vodním korytem, které si v něm Vltava vytvořila po prudkém přívalovém dešti. Ohrožena byla i Ústřední čistírna odpadních vod a pražský krizový štáb byl nucen přivolat na pomoc vojáky, kteří průrvu zaplňovali kamením.

Trojský zámek

Na druhém břehu Vltavy na běžce již čeká další z krás Prahy – Trojský zámek. Ten nechal postavit v letech 1683–1695 hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka jako své letní sídlo. Jeho podoba připomíná typ italské předměstské vily, můžeme tedy říct, že se jedná spíše o letohrádek než o zámek. Ke stavbě i k výzdobě byli pozváni ti nejlepší evropští umělci. Architektem byl Ital Jean Baptist Mathey. Pokud přistoupíte k zámku z jihu, můžete obdivovat vstupní schodiště, které je vyzdobeno dramatickými výjevy z Gigantomachie (boj olympských bohů s Giganty). A odtud zřejmě pochází název Troja, který se pak rozšířil i na celou městskou část, ve které se zámek nachází.

Botanická zahrada hl. m. Prahy

Areál Trojského zámku účastníci City Cross Runu jen oběhnou, Botanickou zahradou hl. m. Prahy si však přímo proběhnou. Svou činnost zahájila v roce 1969, a řadí se tak mezi nejmladší botanické zahrady České republiky. V zahradě se nachází tropický skleník Fata Morgana, historická vinice sv. Kláry i meditační Japonská zahrada. Celkově tu najdete téměř 30 ha upravených expozičních ploch. V dubnu roku 2011 byla na území zahrady odhalena tříprstá stopa dinosaura. Zachovala se tu na pískovcové desce, přivezené z lomu U Devíti křížů a využité jako jedné z chodníkových dlaždic. Stopu objevil na území zahrady geolog Radek Mikuláš. Dnes je u vinice Sv. Kláry odhalen přesný odlitek stopy, staré asi 210 milionů let.

Jak jsme zmínili, v zahradě najdeme i 3,5 ha rozlehlou vinici sv. Kláry, kterou účastníci City Cross Runu proběhnou odzdola až nahoru. V celém vinohradu najdeme cca 16.000 keřů vinné révy, přičemž z každého keře se vyrobí jen zhruba jedna půllitrová láhev vína. Takže se vám rozhodně nepoštěstí, koupit si jednu z nich někde v supermarketu. Naopak, musíte si pro ní přímo sem do vinotéky na sv. Kláře a také budete muset sáhnout o trochu hlouběji do kapsy 🙂 Kolik tu stojí láhev vína a jak se tu vůbec víno pěstuje, na to se můžete podívat zde.

 

Příští (a poslední) díl minisérie Po stopách City Cross Run & Walk Prague nás zavede do finiše celého závodu – do Bohnic.

 

 

A JAK TO TU VYPADÁ PŘI CITY CROSS RUN & WALK

Vinice sv. Kláry s Trojským zámkem v pozadí – tady to pěkně stoupá

Ale ten pocit nahoře za to stojí

Někteří se zastaví i na skleničku místního vína 😉