City Cross Run & Walk 2020 se popral s restrikcemi i počasím

• 5. 10. 2020

V sobotu 26. září 2020 se uskutečnil pátý ročník českolipského běžeckého závodu City Cross Run & Walk. Pro letošní rok se organizátoři rozhodli prodloužit nejdelší trasu ze šestnácti kilometrů na půlmaraton a ostatní trasy zachovat. Vzhledem k omezením vyhlášeným vládou kvůli šíření koronaviru byli letos pořadatelé nuceni výrazně upravit sobotní program. Nejvýraznějšími zásahy bylo zrušení veškerých doprovodných akcí a nemožnost prodeje občerstvení na českolipském náměstí T. G. Masaryka. Tato opatření vycházela z doporučení hygienické stanice, se kterou byl závod několikrát konzultován. Oproti předešlým ročníkům tedy bohužel ubyly kulturní a společenské body programu, avšak účastníci měli pro tento nezbytný postup pochopení a vyjadřovali spokojenost, že se akce na rozdíl od mnoha jiných vůbec uskutečnila.

City Cross Run & Walk tedy proběhl jako čistě běžecký závod. Program otevřela procházka na sedmikilometrové trati a v 10.00 odstartoval na náměstí T. G. M. rodinný běh. Toho se účastnili nejmenší závodníci spolu s rodiči, a protože chladné a deštivé počasí, které vydrželo celý den, letos sportování zrovna nepřálo, počet účastníků byl o něco nižší než obvykle. Přesto se blížil k padesátce. Další položkou v dopoledním programu byl závod sedmičlenných školních štafet na kilometrové trati. Stejně jako loni vyhrálo družstvo ZŠ U Lesa Nový Bor,    a to za 26 minut a 13 sekund. Na druhém místě se umístila ZŠ Dr. M. Tyrše Česká Lípa a na třetím ZŠ nám. Míru Nový Bor. Původně nejrychlejší štafetu ZŠ 28. října Česká Lípa organizátoři bohužel museli z konečného hodnocení vyřadit, protože nenastoupila v požadovaném počtu sedmi členů.

Kolem poledne za vytrvalého deště odstartovaly závody na 7 km a 21 km. Českolipská akce je mezi běžci populární zejména díky tomu, že je provede zajímavými místy jak přímo ve městě, tak v jeho okolí. Letos se podívali do klášterních zahrad, na autodrom, na samý okraj národní přírodní památky, na hrad či do areálu výrobce svítidel. Původně plánovaný průběh výrobním závodem či historickým autobusem organizátoři na poslední chvíli zrušili, aby závodníci ani na okamžik nepobývali v uzavřených prostorech.

Na sedmikilometrové trati zvítězil Petr Cmunt v čase 25:13, druhý doběhl Jan Karko (25:55) a třetí Patrik Stupka (26:14). Mezi ženami vyhrála stejně jako vloni Vendula Ryšavá za 31:01, druhá byla Jana Haneková (32:50) a třetí Tereza Knejzlíková (32:54). Medailisté se shodovali na tom, že závod byl letos kvůli počasí náročnější než jindy, a to především kvůli těžkému terénu mimo centrum. Půlmaraton do České Lípy přilákal téměř stovku účastníků a mezi nimi se nejlépe dařilo Ondřeji Chourovi (1:16:05), Romanu Mazůrkovi (1:19:33) a Petru Lajtkepovi (1:19:59). Ženský půlmaraton ovládla Adéla Veselá (1:35:38) a za ní doběhly Hana Štefaničová (1:37:08) a Kateřina Kapletová (1:38:18). Účastníci nejdelšího závodu si pochvalovali zejména lesní úseky v okolí Sosnové, které letos přibyly z důvodu prodloužení trati.

„V den závodu bylo extrémní počasí, pršelo, foukal vítr, a i přesto se letošní pátý ročník závodu City Cross Run & Walk Česká Lípa uskutečnil. Jsem za to velice ráda, protože organizátoři s přípravou akce měli plno práce. Každý, kdo závod v těchto nepříznivých podmínkách doběhl, byl hrdinou závodu a má můj velký obdiv, “ uvedla starostka města Česká Lípa Jitka Volfová.

„Jsme velice rádi, že jsme závod nakonec mohli po domluvě s hygienou pořádat,“ konstatoval českolipský radní Michal Prokop. „Myslím, že jsme si letos vybrali pořádnou dávku smůly i s ohledem na počasí, takže příští rok to může být jedině lepší. I když hodně dobré to samozřejmě bylo i letos.“ Ředitel závodu Jaroslav Češka k tomu dodal: „O tomto závodu se bude dlouho vyprávět. Zvítězil každý, kdo se v lijáku vydal na trať.“