Šestého ročníku závodu City Cross Run&Walk se zúčastnilo přes 700 běžců

• 27. 9. 2021

Více než 700 běžců a chodců, konkrétně 706, se postavilo na start všech vypsaných závodů a procházky v rámci šestého ročníku závodu City Cross Run & Walk Česká Lípa, který se konal v sobotu 25. září 2021. Start a cíl byl tradičně na náměstí T. G. Masaryka. Vítězem hlavního závodu na 21 km se stal Ondřej Chour z místního AC Česká Lípa, který tak obhájil loňské prvenství.

Loňský ročník byl velmi ovlivněn koronavirovými restrikcemi, navíc celý den pršelo, foukalo a byl vítr. Letošní počasí vyšlo na jedničku, celý den svítilo sluníčko a bylo teplo. I přes to se však nepodařilo ani v jednom ze závodů vylepšit loňské časy, nejblíže k tomu byl Ondřej Chour, který za svým loňským časem zaostal jen o 15 vteřin. Zvítězil v čase 1:16:20 a porazil tak všech 107 zbývajících běžců, kteří se postavili na start půlmaratonu.

„Mým cílem bylo obhájit prvenství z loňského ročníku. Mám opravdu radost, že se to povedlo, protože jsem neměl příliš natrénováno. V létě jsem byl zraněný, tak na trénink nebylo tolik času, vítězství tedy bolelo víc, než před rokem. Krizi jsem měl hned na prvním kilometru, kdy jsem vyběhl schody do klášterních zahrad a dostal jsem křeč. Musel jsem tedy chvíli jít pěšky, abych to rozběhnul. Trasa závodu je nádherná, vybíhá se z náměstí, běží se do přírody, je to opravdu krásný závod, podobných moc není,“ uvedl po závodě vítěz půlmaratonu Ondřej Chour. Druhý mezi muži doběhl Daniel Kupidlovský (čas 1:17:53), třetí byl Santiago Berenguer (čas 1:20:43). Mezi ženami si pro vítězství doběhla Zuzana Kotěšovcová (čas 1:28:44), druhá byla Regina Procházková (čas 1:36:37) a třetí Jana Švábová (čas 1:44:11).

I závod na 7km opanoval domácí závodník, a to Jan Karko z AC Česká Lípa, který prvenství bral za čas 26:35. V loňském roce skončil tento borec na stříbrné příčce. Druhý v letošním sedmikilometrovém závodě skončil Václav Hladík (čas 27:47), třetí příčku obsadil Vladimír Kolář (čas 28:44). Mezi ženami zvítězila super rychlá Laura Matulová (čas 30:11), která skončila 4. celkově hned za trojicí vítězných mužů. Druhá skončila Jana Jarošová (čas 33:56), třetí byla Jana Hakenová (čas 34:00).

Novinkou v letošním roce byly školní štafety rozdělené podle stupňů základních škol. Na start školních štafet prvního stupně ZŠ se postavila pětice sedmičlenných týmů, každý z běžců absolvoval jednokilometrový úsek se štafetovým kolíkem. V této kategorii zvítězili žáci ZŠ Lada Česká Lípa. Na start štafet 2. stupně ZŠ se postavilo hned 8 týmů, zde zvítězil tým ze ZŠ Špičák Česká Lípa. V rámci programu se běžel také rodinný závod na jeden kilometr, který absolvovalo 160 běžců, ačkoli někteří z „běžců“ seděli během okruhu v kočárku a nechali se tlačit rodiči či prarodiči.

Na start se tradičně postavili také zástupci města. Radní Michal Prokop, který nevynechal ani jeden z ročníků City Cross Runu, běžel sedmikilometrový závod, ve kterém skončil 93. v čase 41:05. Půlmaraton statečně absolvoval první místostarosta Jaroslav Turnhöfer. Sedmikilometrový závod běžel i zastupitel Roman Málek, ředitel ZŠ Špičák Libor Šmejda, půlmaraton odběhl také šéf místních profesionálních hasičů Ladislav Vakula. Všechny závody pak výstřelem ze startovní pistole odstartovala starostka města Ing. Jitka Volfová, která poté v cíli statečným běžcům rozdávala společně s místostarostou Martinem Brožem krásné medaile z dílny partnera závodu, firmy MODUS.

„Mám opravdu radost z velké účasti letošního ročníku City Cross Runu. Na náměstí bylo živo, plno, lidé se bavili v rámci doprovodného programu. Těším mě, že se ze závodu stává milá tradice, na kterou se těší jak sportovci, tak i ti, kteří neběží. Program opravdu nabídl zábavu pro všechny. Děkuji všem, kteří se na přípravě akce podíleli, pracovníkům naší příspěvkové organizace Sport, dobrovolníkům i všem partnerům,“ zhodnotila starostka města Česká Lípa Jitka Volfová.

Závod City Cross Run & Walk pořádá město Česká Lípa, organizačně jej zajišťuje příspěvková organizace města Sport Česká Lípa. Trasu závodníkům zpříjemnili např. Kings of the Ashes z projektu Škola rocku nebo Hluchá parta ZUŠ Česká Lípa, osvěžující a netradiční byla také průběh výrobním závodem firmy MODUS v Dubici. Na náměstí vystoupili tanečníci z Tutti Frutti, mažoretky Rytmic i Adelline, na závěr dne zahrála českolipská kapela Lingers.on. Akcí provázeli Aleš Valenta a Marek Vobr.

„Sobotním závodem vyvrcholily měsíce příprav. Snažili jsme se poučit z minulých chyb a vše udělat pro závodníky i běžné návštěvníky příjemnější, jednodušší, přehlednější. Věřím, že se to povedlo. Vždy se dá samozřejmě věci dále vylepšovat a máme v plánu na sobě dál pracovat. Přípravy na sedmý ročník závodu se rozběhnou již brzy,“ doplnil Jaroslav Češka, ředitel p.o. Sport Česká Lípa.